11 września 2018

„Nie lubię, gdy ktoś określa mnie bohaterką przez wzgląd na to, że zajmuje się chorym dzieckiem. To sprawia, że czuje się w obowiązku bycia silną. A jestem człowiekiem jak każdy, z prawem do słabości, chwil zwątpienia i łez…” – przyznaje mama Podopiecznej naszej Fundacji.

 Na pewno nie jeden raz spotkaliśmy się z sytuacją, w której nie wiedzieliśmy jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej. Często nie zdajemy sobie sprawę z tego, że taka osoba chce w miarę swoich możliwości żyć normalnie i chce być traktowana jak zdrowy człowiek.

Musisz zwalczyć bariery w swojej głowie.

  1. Nie zakładaj z góry, że osoba niepełnosprawna wymaga pomocy i nie jest w stanie się z Tobą porozumieć. Potraktuj ją jako pełnoprawnego członka społeczeństwa.
  2. Nie rzucaj się od razu do pomocy. Niepełnosprawny każdego dnia musi radzić sobie z otaczającym go światem. Jeżeli widzisz, że napotkał na swojej drodze sporą barierę, zapytaj, czy podać pomocną dłoń.
  3. Jeżeli nie wiesz, jak zachować się w konkretnym przypadku- zapytaj. Osoba, z którą się spotkałeś na pewno doceni fakt, że zależy Ci na dobrym kontakcie.
  4. Podczas rozmowy z osobą niepełnosprawną zwracaj się bezpośrednio do niej. Nie unikaj kontaktu wzrokowego, nawet jeżeli rozmawiasz z opiekunem, bądź tłumaczem języka migowego.
  5. Postaraj się, by podczas rozmowy znajdować się na podobnym poziomie, co Twój rozmówca. Nie musisz kucać, ale jeżeli osoba niepełnosprawna znajduje się na wózku, usiądź (jeżeli jest taka możliwość).
  6. Rozmawiając z osobą niewidomą koniecznie się przedstaw, a jeżeli są z Tobą inne osoby, powiedz o tym.
  7. Dotykanie osoby niepełnosprawnej jest szczególnie wrażliwą kwestią. Nie każdy sobie tego życzy, inni wręcz nie tolerują, gdy narusza się ich przestrzeń prywatną. Uszanuj to.
  8. Nigdy nie zaczepiaj psa przewodnika. On jest skupiony na swojej „pracy” i nie powinien się rozpraszać.
  9. Nie pocieszaj. Często chcąc być miłym, staramy się pocieszać osoby niepełnosprawne, albo (chyba nawet częściej) ich opiekunów.

Jeżeli chcielibyście dopisać kolejne punkty do tej listy z perspektywy własnego doświadczenia, czekamy na Wasze komentarze. Ułatwmy sobie wzajemne relacje.